Наталена Королева

«Що є Істина? Ні, люди добрі,
я цього не знаю! Я знаю лише те ...
що Істиною не є!».
                  Наталена Королева

Народилась 3 березня 1888 року в Іспанії. Українська письменниця, археолог і театральна акторка.

Іспанська аристократка

Наталена Королева мала титул графині. Повне її ім'я, за іспанським звичаєм,  – Кармен-Альфонса-Фернанда-Естрелья-Наталена.

В Києві навчалась в інституті шляхетних дівчат. В цьому місті  відбулась зустріч з композитором Миколою Лисенком, який присвятив своїй талановитій учениці твір «Зоря з місяцем над долиною зустрічалася».

Українська Кармен

Наталена виступила в оперних театрах Парижа та Венеції (співала партію Кармен в опері Ж. Бізе), взяла участь в археологічних розкопках Помпей і в Єгипті.

Особисте життя Наталени Королевої склалося не менш драматично: проти власної волі була заручена з ротмістром Кисілевським. Та одного вечора на балу Наталену познайомили з перським дипломатом – сорокарічним князем Іскандером Гакгаманішем ібн Курушем. Ніхто й подумати не міг, що між ними спалахне пристрасне кохання. Заручившись зі східним князем, Наталена вирушає до Персії.

Під час Першої світової війни, вступивши до Червоного хреста, перебувала на фронті як лікар у складі російської армії: була нагороджена хрестом «За хоробрість», тричі була поранена.

У Празі вона зустрілася з українським письменником і видавцем Василем Королевим-Старим. Вони одружилися, придбали скромний будиночок на околиці містечка Мельник біля Праги.

Після Другої світової війни Наталена Королева залишилась без засобів для існування: давала приватні уроки французької та іспанської мов.

Берегиня легенд

Серед розкішної природи Волині, у родовому маєтку Домонтовичів, Наталена прожила лише п’ять років – до смерті бабусі Теофіли. За цей недовгий час вона вдосталь наслухалась давніх українських легенд, назавжди увібравши те, за що все подальше життя зможе вважати себе українкою.

Наталена Королева є авторкою оповідань, легенд та повістей на біблійну, міфологічну та автобіографічну тематику. Вона уклала один з перших чесько-українських словників.

 

Оберемок цитат Наталени Королеви від Snowdrop про:

Релігію

Там, у покинутих радісних і вільних країнах, не треба було «рабства» навіть для того, щоб служити Господеві. Щоправда, люди називали себе в молитвах «слугами Божими», бо ж таки й справді більшість із них  хотіли служити Йому, але не як раби служать грізному володареві й автократові, що невловимо карає за всяку провину чи й без провини. Служили йому із вдячності за стільки сотворених Ним радощів, за красу світу, за нескінчимі Його дари й милосердя».

(зі збірки "Про Любов" Школа пані Фреймут)

Знала й із власного вже досвіду, що найбільших кар можна було зазнати за непояву на Богослужбах у «табельні дні», коли святкували патронів царської родини… Помічала, що всі або майже всі з неохотою виконують приписи релігії, без найменшої духовної потреби, і що та релігійна «практика» тільки обвантажує життя. Тим часом «там» люди потребували віри, щоб можна було спертися на неї, щоб зробити своє життя легшим і світлим.

(зі збірки «Про любов»)

Хіба ж може «раб» прийти і притулитися до ніг свого пана з повним ніжности серцем?! І вона молилася за Вірочку «своїй» заквітчаній трояндами Мадонні…

(зі збірки "Про Любов" Школа пані Фреймут)